piątek, 4 listopada 2016

OBCHODY 11 LISTOPADA

"Kto Ty jesteś - Polak mały.
Jaki znak Twój - Orzeł Biały …"
CO?  Pochód z okazji 98. rocznicy odzyskania niepodległości
KIEDY? 11 listopada 2016 r. 
Zbiórka o 11:00, a koniec ok. 12:30
GDZIE? Spotykamy się pod kościołem NPNMP w Koluszkach
Koniec pod pomnikiem Orła Białego w Koluszkach
CO NALEŻY ZABRAĆ? pełne umundurowanie, dobry humor :)
CO BĘDZIEMY ROBIĆ? Upamiętnimy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Weźmiemy udział w obchodach miejskich - pochodzie I uroczystościach przy pomniku Orła Białego. Złożymy kwiaty przy pomniku, wyrażając tym samym naszą wdzięczność tym, którzy walczyli o niepodległość.

KILKA SŁÓW O …:
Dzień 11 LISTOPADA ustanowiono świętem narodowym ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy - w roku 1937 i 1938. Podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości były niemożliwe. W roku 1944 władze świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca - datę podpisania manifestu PKWN. Narodowe święto niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono 21 lutego 1989 roku ustawą Sejmu IX kadencji (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

11 listopada 1918 r. to dzień, w którym Józef Piłsudski przejął władzę. Po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. Nadeszła upragniona wolność. DZIŚ 11 listopada to dzień wolny od pracy. Główne obchody z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. 
Ostatnia zbiórka odbyła się 28.10.2016 w Gimnazjum nr 2 w Koluszkach. Była ona poświęcona bohaterom związanym z harcerstwem. Na początku podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda z nich miała odnaleźć pięć kopert, które były poukrywane na dwóch piętrach. Następnie przyszedł moment na otworzenie znalezisk. Okazało się że w kopertach znajdowały się puzzle które mieliśmy ułożyć. Gdy już to zrobiliśmy mieliśmy za zadanie dopasować do zdjęć, które ułożyliśmy imiona i nazwiska osób, które się na nich znajdują. Na zdjęciach widzniały sylwetki: Aleksandra Kamińskiego, Andrzeja Małkowskiego, Roberta Baden-Powella, Olgi Drahonowskiej oraz Stefana Mirowkiego. Kiedy przyporządkowaliśmy im nazwy, naszym zadaniem było poszukanie kartek z informacjami, które były ponalepiane na drzwiach sal. Później dopasowywaliśmy je do osób, które ułożyliśmy z puzzli. Po zapoznaniu się z nimi wybieraliśmy balony, a później musieliśmy je pękać. Do każdego balona przypisane było pytanie, na które musieliśmy opowiadać grupami. Pytań i balonów było w sumie 13. Pod koniec zbiórki obejrzeliśmy krótki filmik o obronie wieży spadochronowej w Katowicach. Zbiórka podobała mi się. Nie mogę się doczekać następnej.
Autor: dh. Julia Spała
Zastęp: Waleczne Anioły